نامه ی شیخ اصلاحات به آیت ا...هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه...

حماسه 22 خرداد را آفرید فرصت مبارک و مغتنمی بود که می توانست موجب تامین و افزایش مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور شود و همگرایی قومی ، جناحی و وحدت ملی را تضمین نماید ،‌ مع الاسف آزمندی قدرت طلبان و انحصارگرایانه اقلیتی حاکم در درون کشور موجب شد سرنوشتی دیگر را برای این انتخابات رقم زد و ملت بزرگ ایران را دلسرد افسرده ساخت . چنانچه مسئولان امر به درستی انتخابات اخیر را هدایت می کردند این مشارکت و حضور 85 درصدی مردم سرمایه بزرگی بود که برای سالیان دراز وحدت ملی ، تفاهم اجتماعی و شکوفایی اقتصادی کشور را تضمین می نمود ، اما اکنون همان سرمایه تبدیل به ابزاری خطرناک جهت ایجاد تفرقه ، واگرایی ملی ، افسردگی سیاسی ، سوء ظن و بی اعتمادی اجتماعی و رکود اقتصادی گردیده است . در مشارکت 55 تا 60 درصدی دوره های گذشته همیشه نیمی از آرا و گاهی بیشتر آن متعلق به جناح اصلاح طلب بود و این بار نیز حضور بی نظیر 85 درصدی مردم برای تغییر وضع موجود بود ، اما سرنوشت انتخابات به گونه ای رقم خورد که ظاهرا به زعم آقایان 25 درصدی که در هیچ انتخاباتی شرکت نمی کردند هم برای این آمدند که مبادا این دولت فعلی تغییر کند !!
بنابراین متعاقب انتخابات و اعلام عجولانه و غیرقانونی نتیجه آن میلیون ها نفر از مردم به روند غیر اخلاقی و غیر قانونی روند برگزاری انتخابات اعتراض کردند که مسئولان امر می توانستند با برخورد صحیح قانونی به پاسخگویی پرداخته و همگان را اقناع نمایند و شکایت نامزدهای معترض را به صورت بیطرفانه بررسی کنند ولیکن به جای آن آتش به روی مردم گشودند . معترضان به نتیجه انتخابات غیرقانونی را دسته جمعی بازداشت کردند ،‌ شبانه به خانه های مردم حمله و به تخریب وسایل نقلیه اشخاص پرداختند و حتی عده ای را ربودند . به حریم کوی دانشگاه حمله کرده و سینه دختران و پسران ایران زمین را با گلوله شکافتند . و اما ،‌ شماری از این اقدامات توسط لباس شخصی ها و شمار دیگر توسط یونیفورم پوشان بسیج و سپاه پاسداران و نیروی انتظامی صورت گرفت . بدین ترتیب بود که بی آنکه سخنی گفته شود نوعی کودتای نظامی را بر کشور تحمیل کردند .
به نظر من مسئولانی که با تدارک این تحرک ها زمینه ساز حوادث خونین پس از انتخابات شدند باید پاسخگو باشند و با ضرب و زور رادیو و تلویزیون و زندان نمی توان جای شاکی و متهم را عوض کرد . حرکت مسالمت جوی مردم ایران بزرگتر از ان است که با نسبت دادن به خارج یا گروههای طرد شده از مردم بدنام شود . عاملان و مسولان دولتی هم فرض که با خشونت و زندان و تهدید بخواهند موقتا این موج را خاموش کنند ،‌ولی با آتش همیشه زیرخاکستر چه خواهند کرد ؟ با این بحران مشروعیت داخلی و بین المللی خود چه خواهند کرد ؟ چرا فکر نمی کنند که دوره این روش ها به سر آمده است وملت ایران ، ملت خمینی و یاران انقلاب اسلامی بالاخره نخواهند گذاشت نظام جمهوری اسلامی برآمده از خون دهها هزار شهید در غصب بماند ؟‌ممکن است که کروبی را هم به دیار فانی بفرستند اما ملت زنده می ماند و حق خود را می گیرد . من از مقامات دلسوز نظام می خواهم که اجازه ندهند که این روش ها که به زیان کشور و نظام است ادامه یابد .
حضرت آیت الله شاهرودی در این راستا اقدام حضرت عالی و قوه قضائیه و همچنین مجلس محترم برای تشکیل کمیته تحقیق جای بسی تقدیر و تشکر دارد . تشکیل کمیته پیگیری از سوی شما معنایش این است که مسئولیت این کارها را نمی پذیرید و متوجه بخش های دیگری می دانید که چندان در اختیار شما نیست اما می دانید که در هر صورت شما رییس قوه قضائیه هستید و نباید در روزهای پایانی مسئولیت خود اجازه دهید که در کارنامه تان چنین اتفاقاتی ثبت شود . با توجه به این همه قانون شکنی و نیز دستگیری ناموجه و نگهداری غیر قانونی صدها شهروند ایرانی در بازداشت گاهها و استقلال قوه قضائیه گویا سنگینی مسئولیت ها بیش از آن می باشد که تصور می رود . شمار زیادی از بازداشت شدگان بیماران و حتی زنان باردار و شماری از آنان از مسئولین نظام در رده های مختلف طی دهه های اخیر بوده اند . و این در حالی است که هیچ کدام از آنان از حق قانونی انتخاب وکیل و مذاکره با او برخوردار نبوده و محل نگهداری اکثریت آنها برای خانواده های شان معلون نیست و حتی سلامت بسیاری از آنان هنوز برای وابستگانشان محرز نمی باشد . همه اینها موارد نقض آشکار قانون بوده و با اصول 22، 23،24،27، 32، 37، 38و 39 قانون و صراحت ماده 125 قانون ایین دادرسی در تناقض است که توسط دولتمردان کنونی نقض شده و متاسفانه تاکنون واکنشی از سوی قوه قضائیه به نقض قانون نشان داده نشده است . امروز حتی دادستانی تهران به صورت ابزاری جهت سرکوب معترضان قانونی به نتیجه انتخابات درآمده است . هیچ کس مخالف اصل نظام جمهوری اسلامی نیست ، همه معترضان به نتیجه انتخابات با اصل نظام موافقند و مدافع آن می باشند . آنها تنها به روند انتخابات و مصادره آرای خودشان معترض بوده و خواستار رسیدگی قانونی و بیطرفانه به اعتراضشان می باشند . پس چرا باید آنان را اغتشاگر ، وابسته به خارج و به اصطلاح برانداز مخملی نامید ؟
این دردآور است که متولین و دولتمردان از طرفی مشارکت 40 میلیونی مردم را به رخ دنیا می کشند و می گویند اختلافات هم یک اختلافات درون خانوادگی است و از طرف دیگر با کمال خشونت و بی رحمی به سرکوب اعتراض قانونی آنان پرداخته و هرگز مانند عضو یک خانواده با آنان برخورد نمی کنند . مگر خداوند متعال نمی فرماید که با همدیگر مهربان باشید ، این چه رحم و رافت و همدلی و مهربانی است که همه ابعاد ان ضرب و شتم ، حبس و زندان ،‌داغ و درفش و حتی قتل و جرح معترضان عضو درون این خانواده است ؟
حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی
با توجه به این که حضرت عالی به عنوان فقیهی وارسته و عادل و آزادمنش شناخته می شوید و به عنوان رییس فاضل و فرهیخته قوه قضائیه از استقلال و بیطرفی برخوردار می باشید و روزهای پایانی دوره مسئولیت شما در این قوه است ،‌اگر مشکل بازداشت شدگان اخیر در دوره حضرت عالی به طور سریع حل و فصل نشود عواقب غیرقابل پیش بینی زیادی برای ان متصور است . بنابراین با توجه به تدبیر و تجربه جنابعالی اگر تا زمانی که در این مقام حضور دارید برای پیگیری آزادی بازداشت شدگان اخیر اقدام عاجل نفرمایید ممکن است که مسئول جدید قوه قضائیه تا بخواهد مستقر شود و بر امور مسلط گردد و تا روند طیعی نقل و انتقالات مدیریتی طی شود عده زیادی از این بیگناهان همچنان در بلاتکلیفی بمانند و حقوق شهروندان تضییع شود . لذا از جناب عالی به عنوان رییس قوه قضائیه خواهشمندم که دستور فرمایید تا هر چه سریعتر مقدمات تبدیل قرار بازداشت شدگان فراهم شود تا این عزیزان به آغوش خانواده های خود بازگشته و گامی موثر در جهت تفاهم و وحدت ملی برداشته شود . انشاءالله
مهدی کروبی
١٩/٠۴/١٣٨٨

/ 38 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هايدي

مااااااهووووووووووووووووووووووور كجاييييييييييييي؟

دختر بابایی

ماهور جان! چه بلایی سرت اومده عزیزم؟

دختر بندری

سلام . وبلاگ جالبی داری و مرسی که به من سر زده بودی

آرزو

از ۲۲ تا ۲۴ جولاي اعتصاب غذاي گسترده در مقابل مقر سازمان ملل بر قرار مي شود در اين اعتصاب غذا كه توسط اكبر گنجي مطرح شده است گروهي از روشنفكران ايراني به همراه ايرانيان مقيم آمريكا حضور دارند.در بيست و چهار ساعت گذشته از گوگوش و ابي هم براي پيوستن به اين گروه خبر رسيده است.

سارا

سلام دوست عزیز میام سر میزنم به امید اینکه یه پست جدید نوشته باشی ، اما هر بار به در بسته میخورم ... این روزها باید فعال تر باشی ، دلمون به همدیگه گرمه ..

زنده باد میرحسین

مهندس موسوي اعلام كردند در نماز جمعه 26 تيرماه شركت مي كنند. مسيرهاي راهپيمايي روز جمعه 26 تير 1388. پس از نماز جمعه. خيابان كارگر – بلوار كشاورز – ميدان وليعصر (عج) خيلبان فلسطين – ميدان فلسطين - بلوار كشاورز – ميدان وليعصر (عج) خيابان انقلاب – چهار راه وليعصر ( چهارراه انقلاب) – خيابان وليعصر – ميدان وليعصر (عج) خيابان كريم خان – ميدان وليعصر (عج) ميدان جهاد ( فاطمي) – خيابان فاطمي - خيابان وليعصر – ميدان وليعصر (عج) اطلاع رساني كنيد لطفا....

فرزانه

سلام فردا موسوی میره نماز جمعه ما که میریم شما هم بیاین

آرزو

جسد یکی از کشته شدگان حوادث اخیر که مشهدی بوده به خانوادش تحویل داده شده است . و فقط فردا رو برای اجرای مراسم بهشون اجازه دادند................